slider

Azure Cosmos DB: výkonná a škálovatelná databáze pro vaše aplikace

Současný svět putuje rychlým tempem, a ne nadarmo se říká, že čas jsou peníze. Proto by každá firma a organizace měla myslet na to, že jakýkoliv výpadek infrastruktury či interních systémů může být kritický a přinejmenším znamená zpoždění dodávek zboží a nespokojenost zákazníků i zaměstnanců. V cloudovém prostředí Microsoft Azure můžete provozovat databáze libovolného druhu. Jednou ze služeb, která k těmto účelům slouží, je Azure Cosmos DB. Pojďme si ji blíže představit.

NoSQL databáze s výhodami cloudového světa

Azure Cosmos DB je nerelační NoSQL databáze umístěná v cloudu vhodná pro různorodá řešení. Co to znamená a jaké jsou její výhody?

  • cenová výhodnost
  • nemusíte řešit provoz a údržbu fyzických serverů
  • nízká latence (okamžité řešení požadavků)
  • 99.9% garance dostupnosti
  • škálovatelnost a dostupnost napříč celým světem

Cosmos DB najde skvělé využití třeba v retailovém odvětví. Co vše je potřeba řešit a spravovat na typickém e-shopu? Odpovědět není složité: katalog zboží, zákaznické účty, reklamace, sledování objednávek, zkrátka velké množství dat, i s těmito záležitostmi si lze snadno poradit a spravovat je v bezpečném cloudovém prostředí. Dalším případem mohou být aplikace, ať už mobilní, pro počítače nebo webové, které přistupují k databázi s uživatelskými daty, či IoT řešení (využití čidel v parkovacím domě pro sledování stavu naplněnosti, typech vozidel apod.)

Operujete na mezinárodních trzích? Žádný problém. Databáze v Azure Cosmos DB se umí replikovat napříč světovými regiony, a tak můžete zajistit co nejrychlejší dostupnost. Celé řešení je tak flexibilní, že pokud například na jednom kontinentě spustíte pro zákazníky velkou prodejní akci, Azure automaticky přizpůsobí výkon a prostředky tak, aby nedošlo ke zpomalení, výpadkům a nápor objednávek jste tak zvládli na jedničku.

Možnosti analýz jsou široké a můžete je provádět přímo v reálném čase za pomocí umělé inteligence, a dokonce bez snížení výkonu. S Cosmos DB jednoduše spolupracuje služba Azure Synapse Analytics, která nabízí neomezené analýzy s obrovskou rychlostí.

Na Cosmos DB se spoléhají jak menší společnosti, tak velké světové značky jako Coca-Cola, Symantec, Mercedes, 3M a mnoho dalších.

 

Integrace se známými API a snadný vývoj aplikací

Cosmos DB si rozumí s různými API pro NoSQL databáze, ať už jde o Apache Cassandra, MongoDB, Apache Spark, ETCD nebo Table API (služby Azure Table), tím však výčet zdaleka nekončí a podpora se stále rozšiřuje. Stejně tak jsou k dispozici SDK pro několik programovacích jazyků vč. Javy, Pythonu, .NET, Node.js, JavaScriptu a dalších.

 

Zoptimalizujte své databáze ještě dnes

K dispozici je zkušební verze Cosmos DB, v rámci které můžete vyzkoušet vše, co obnáší, pouze s limitací na max. 400 RU/s (request unit per second = požadavek za vteřinu) a 5GB úložiště pro databáze. Platíte pouze, pokud tento limit přesáhnete.

 

Chcete se pobavit na téma Microsoft Azure?

 
Dejte nám na sebe kontakt a my Vám následně pomůžeme navrhnout cloudové prostředí podle Vašich potřeb.

Mám zájem o více informací k Azure.