slider

Co je to tenant?

Slovo, které se objevuje v mnoha článcích o Office 365. Při hledání řešení problému je používáno i v každém návodu. Tento článek vám tento pojem vysvětlí.

Tenant (v překladu nájemník, uživatel), je označení, které používá Microsoft pro identifikaci firmy/organizace v cloudových službách. Při zakládání cloudové služby Microsoftu si vytvoříte tzv. „Účet organizace“. Tímto účtem se pak přihlašujete do prostředí, ve kterém spravujete vaše cloudové služby. S účtem organizace jsou pak spojené veškeré informace, jako jsou domény, uživatelé, zakoupená předplatná ke službám a další.

Globální administrátor

Člověk, který zakládá tenant, se automaticky stává tzv. Globálním správcem (Global administrator). Tato role umožňuje nastavovat všechny parametry služeb a také přidávat další uživatele, včetně definování jejich rolí. Jedná se o důležitou roli. Naše doporučení je, aby v rámci větších organizací existovalo více lidí s rolí globálního administrátora. Jedná se zejména o možnost zastoupení, v případě nepřítomnosti. V případě menších organizací, kde je správa IT převedena na externího IT dodavatele, je vhodné udělit práva globálního administrátora také tomuto dodavateli. Běžný je scénář, kdy majitel/jednatel menší firmy je jedním z globálních administrátorů a druhým je pak interní nebo externí IT člověk, který se o službu stará. Podrobný popis rolí správců v Office 365 najdete v tomto článku.

Výběr názvu tenantu

Při zakládání účtu organizace budete vyzváni k výběru jména tenantu. Jedná se o doménu třetího řádu (ukázka: nazevtenantu.onmicrosoft.com), kde máte možnost výběru textového řetězce „nazevtenantu“. U obecných slov se stává, že tento název je již obsazený, takže občas musíte zvolit alternativní název. Název vybírejte s rozmyslem. Nelze jej později změnit a je vidět ve všech URL adresách při sdílení čehokoli.

Doména tenantu a vlastní domény

V případě, že nemáte koupenou vlastní doménu, budou se uživatelé přihlašovat ke cloudovým službám Microsoftu pomocí loginu jmeno@nazevtenantu.onmicrosoft.com. To může být pro méně zdatné uživatele počítačů složité. Je proto žádoucí používat vaši doménu, na kterou jsou vaši lidé zvyklí. Stačí pak jen přiřadit v tenantu vaši doménu druhého řádu a vytvořit uživatele spojené s touto doménou. Uživatelé se pak přihlašují na stránce www.office.com nebo na stránce jiných služeb pomocí jejich běžné adresy. V případě, že budete používat službu Exchange Online, budou uživatelé používat jejich e-mailovou adresu i pro přihlášení do ostatních služeb. Domén, které máte navázané na svůj tenant může být více, například jmenofirmy.cz, jmenofirmy.com, jmenofirmy.eu apod.

V případě, že budete potřebovat poradit před zakládáním tenantu, neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím e-mailu info@artex-is.cz nebo pomocí formuláře níže:

Chci vědět o cloudovém řešení více

Dejte nám na sebe kontakt a my vám rádi vše vysvětlíme a pomůžeme
vám najít řešení přesně pro vaši firmu. Rádi vám také pomůžeme s nasazením zkušební verze Office 365.Co je Office 365?
Office 365 přináší to nejlepší z tradičních Microsoft Office a přidává řadu výhod cloudového řešení, jako je možnost práce z několika zařízení najednou nebo snadné sdílení dokumentů. Celé řešení Office 365 běží na serverech společnosti Microsoft, garantující 99,9% dostupnost služeb i zabezpečení.