slider

Grafické aplikace na platformě Azure (Windows) Virtual Desktop

AVD (Azure Virtual Desktop, dříve Windows Virtual Desktop (WVD)) je cloudová platforma v prostředí Microsoft Azure, která umožňuje snadno vybudovat virtualizovaný Windows desktop pro různé typy aplikací. 

Přestože nejčastější scénář využití AVD je vzdálená plocha pro provoz Office a ERP aplikací firemních zákazníků, tak Microsoft pamatoval i na uživatele, kteří provozují aplikace, využívající grafickou akceleraci (GPU). V prostředí Azure jsou připraveny servery řady N, obsahující grafické akcelerátory firem NVIDIA i AMD. Díky tomu je ve AVD možno provozovat systémy pro editaci videa, CAD systémy, streamovací platformy nebo nástroje pro 3D modelování. Grafické adaptery v Azure zvládnou samozřejmě akcelerovat i nejnáročnější počítačové hry, takže si po práci můžete užít i trochu zábavy. 

Nasazení AVD pro provoz grafických aplikací je téměř shodný s nasazením běžných řad virtuálních serverů, ale přeci jen je během nasazení třeba pamatovat na určitá specifika. 

Microsoft doporučuje využívat pro AVD pouze řadu NV, konkrétně NVv3 využívající NVIDIA Tesla M60 GPUs s NVIDIA GRID technology a Intel E5-2690 v4 (Broadwell) procesor a NVv4 sérii, využívající GPU AMD Radeon Instinct MI25 GPU a procesor AMD EPYC 7V12. 

Ostatní řady akcelerovaných VM v Azure, konkrétně řady NC a ND, nejsou díky absenci podpory Windows driverů pro akceleraci běžných Windows aplikací pro provoz AVD vhodné. Zase ale podporují NVIDIA CUDA pro vysoce výkonné aplikace typu Machine Learning či AI (umělá inteligence). 

Při konfiguraci virtuálního počítače řady NV můžete narazit na problém, že vybraný model nebude ve vašem Azure předplatném a vybraném datacentru dostupný. V tom případě je třeba kontaktovat svého distributora či partnera, který požádá podporu Microsoftu o navýšení kvóty na vybraný typ virtuálního počítače. 

Podpora operačních systémů pro provoz AVD pro GPU aplikace je dostupná od Windows 10 verze 1511, Windows serveru 2016 a novějších. 

Po nasazení VM Hosta do HostPoolu je třeba po přihlášení na vzdálenou plochu nainstalovat příslušné grafické ovladače od výrobce grafické karty dle specifikace řady VM, kterou jsme pro HostPool definovali. Při instalaci NVv3 s adaptery NVIDIA je třeba myslet na to, že pouze NVIDIA GRID drivery, a ne NVIDIA CUDA drivery jsou podporovány pro akceleraci Windows grafických aplikací. Pro instalaci driverů je možné využít přímo rozšíření VM, dostupné v Azure portálu, nebo stáhnout a nainstalovat driver ručně. Aby driver správě pracoval ve virtuálním stroji a akceleroval grafické aplikace a rendering videa H.264/AVC, je třeba provést další konfiguraci pomocí skupinové politiky. 

Podle scénáře využití je možné virtuální stroje řady N nasazovat buď jako Personal Desktop, kdy jeden uživatel pracuje právě na jednom stroji, nebo jako sdílený stroj pro více uživatelů, pracujících současně. První scénář je uživatelsky přívětivější a umožňuje nastavit uživateli admin práva v počítači. Druhý scénář dokáže ušetřit značné náklady. 

Náklady za provoz virtuálního počítače lze dále snížit nákupem rezervovaných instancí, kdy si v daném datacentru služby Azure zarezervujeme konkrétní řadu VM na období jeden nebo 3 roky. Tímto způsobem je možné ušetřit až dvě třetiny nákladů. Další možností úspory je zapínat a vypínat konkrétní stroj jen na dobu, kdy je využíván. K tomu je možné využít nástroje automatizace, které tento administrativní požadavek provedou za vás. Případně je možné dát uživateli možnost si stroj zapnout a vypnout dle potřeby přímo na portále Azure nebo pomocí jednoduché aplikace v mobilním telefonu. 

Pokud by s provoz graficky náročných aplikací v cloudu zajímal, zaregistrujte se na webinář, který máme na toto téma připravený. 

Chcete si vyzkoušet, jak vám pomůže
Azure Virtual Desktop?

 
Dejte nám na sebe kontakt a my vám pomůžeme s nasazením Azure Virtual Desktop i ve Vaší společnosti.

Mám zájem o více informací k Azure Virtual Desktop.