slider

Office 365 nebo Office 2019? Několik neurčitých myšlenek o tom, co vybrat.

Článek byl převzat ze serveru www.exceltown.com.

Microsoft spustil docela zajímavou kampaň. Snaží se v ní přesvědčit uživatele, že by si vlastně neměli kupovat Office 2019.  To zní trochu překvapivě – nebývá časté, aby reklamy propagovaly NEkupování vlastních produktů, notabene horkých novinek… proč to tedy Microsoft dělá?

Snaží se zákazníky přesvědčit, aby místo Office 2019 kupovali Office 365. Demonstruje to na videích, kde uživatelé zvládnou pracovat rychleji díky funkcím, které Office 365 mají a Office 2019 nemají (protože se průběžně neaktualizují).

Reklama je celkem manipulativní a nikomu bych nedoporučoval se na jejím základě rozhodovat, ale věnuje se otázce, kterou řeší nákupčí IT ve firmách (ale občas také rodiny) stále častěji – máme koupit jednorázovou licenci navždy, nebo platit za Office 365 průběžně?

2019 nebo 365?

Za prvé – neexistuje jednoznačná odpověď, už proto, že verzí 2019 je mnoho a verzí 365 také. Liší se obsaženými aplikacemi i možným použitím (domácí bývají levnější než firemní) a je to trochu džungle.

Proč se rozhodnout pro jednorázovou klasiku 2019?

Konzervativnější uživatelé mají většinou jasno:

  1. Racionálnější argumenty – „radši zaplatím víc najednou, než abych finančně krvácel po malých dávkách, ale dlouho“.
  2. Méně racionálnější argumenty – „tydlety nové funkce jsou stejně na nic, naši uživatelé je stejně nevyužijí, zlatý Office 2003, pak se to všechno změnilo a od té doby nemůžu najít co potřebuju“…
  3. Ještě méně racionálnější – „nenávidím Microsoft a všechno nové od Microsoftu je špatně a to staré je vlastně taky špatně.“

První argument je logický – někteří uživatelé opravdu mohou s jednorázovou verzí dlouhodobě ušetřit významné peníze, aniž by přišli o cokoliv z toho, co potřebují. Druhý argument platí jen u někoho, třetí argument sice emočně chápu (v některých situacích hodně), ale do rozhodování o IT nákupech bych ho netahal.

Proč posílat Microsoftu těžce vydělané penízky pravidelně v rámci 365?

Zamyslel bych se nad těmito body:

  1. Omezené funkce. Office 365 se aktualizuje skoro každý měsíc, verze 2019 zamrzne v době uvedení a výraznějších updatů už se nedočkáte. V roce 2019 jsou rozdíly minimální (a to i pro mě jako člověka, který Office využívá do hloubky), s časem se ale nůžky začnou rozevírat
  2. Účty jsou flexibilní. Zaměstnanci přicházejí a odcházejí, není třeba složitě převádět licence, všichni prostě mají co potřebují, nic víc, nic míň, platíte jen to, co používáte.
  3. Pokud ve firmě budete nakupovat jednorázové licence, dostanete se do stavu, kdy různí uživatelé budou mít různé verze Office, což může vytvářet zmatek. V Excelu nám to občas vadí u Power Pivotu nebo Power Query – jsou to dost důležité funkce, a když je ve firmě někdo používat může a jiný ne, je to blbě. (Zvláštní oddělení pekla je pak bezpochyby rezervované pro správce IT, kteří povolí ve firmách míchat Office 2003, novější Office, Office pro Mac a pokud možno ještě LibreOffice nebo Google tabulky…)
  4. Office 365 přináší nejen desktopové aplikace, ale (podle verze) i cloud s OneDrivemSharePointemPower BITeamsOneNote, mailové schránky a další aplikace. Někdo je využije, někdo ne, ale s určitým zjednodušením bych řekl, že pokud 365 nastavíte dobře, nemusíte už ve firemním IT řešit nic jiného. Peníze, které zaplatíte Microsoftu, ušetříte omezením práce IT specialistů.

 

Tak co teda?

V ExcelTown používáme většinou 365ky. Jednak proto, že potřebujeme opravdu všechny nové funkce, ale nejvíc asi proto, že jejich správa je jednodušší. Jednoduchá instalace, jednoduchá správa, nestane se nám že koupíme co pak nevyužijeme, nebo že nám chybí, co jsme nekoupili.

Jak jsem ale psal výše – jsou firmy, kterým se může vyplatit i klasický přístup, tak si vyberte, i když… stejně si tak trochu myslím, že Microsoft už brzy všechny ne365 nějak drasticky omezí a budeme mít po rozhodování 🙂

 

Článek byl převzat ze serveru www.exceltown.com.