slider

OneDrive pro firmy vs. SharePoint vs. Teams

Mám používat OneDrive? Mám používat SharePoint? Na co mám dva cloudy? To jsou otázky, s kterými se často setkáváme. V Office 365 existují dva typy uložiště souborů, kam mohou uživatelé nahrávat svoje soubory. Obě uložiště mají své opodstatnění.

OneDrive pro firmy

OneDrive je uložiště určené pro pracovní dokumenty daného uživatele, které jsou potřebné primárně jenom pro něj. Většinou s těmito dokumenty nikdo další nepracuje. V případě potřeby může souboryOneDrive sdílet s ostatními uživateli. Každý uživatel získává úložiště o velikosti 1 TB. To lze využít k několika účelům. Automatické zálohování souborů, kde uživatel pracuje obvyklým způsobem se svými soubory a složkami a služba OneDrive se postará o jejich uložení na server OneDrive pro firmy. Druhým účelem je synchronizace složek a souborů na více zařízení uživatele (počítače, telefony, tablety), včetně možnosti přistoupit k těmto souborům pomocí internetového prohlížeče z libovolného zařízení.

SharePoint

SharePoint je uložiště pro soubory využívané více uživateli. SharePoint uložiště můžeme přirovnat k síťovým diskům, kam pracovníci ukládají obsah, který má být přístupný pro všechny nebo skupinu uživatelů. Pro každou složku souborů můžete nastavit, kdo k ní má přístup a kdo nikoliv. Výhodou SharePointu je možnost nastavit u jednotlivých knihoven více správců. Tím docílíte zastupitelnosti v rámci organizace, například v případech, kdy je vlastník knihovny na dovolené nebo mimo dosah, takže nemůže změnit parametry sdílení. I toto uložiště se dá synchronizovat s počítačem a dalšími zařízeními, ale není to vždy doporučený scénář a je dobré se zamyslet, jak bude tato funkce využívána. Při úpravě souboru na počítači bez připojení k internetu jedním uživatelem a úpravou dokumentu druhým uživatelem, může dojít ke vzniku dvou verzí dokumentů, které je pak potřeba řešit. Uživatel pak musí rozhodnout, kterou verzi souboru zachová.

Teams

Další aplikací, kde jsou soubory v cloudu, je Microsoft Teams. Teams není další cloudové uložiště pro soubory. Teams využívá jako uložiště pro soubory SharePoint, aplikace Teams na soubory v SharePointu jenom nahlíží.

Co je dobré o úložištích vědět

  • ▪ Každý uživatel služby OneDrive pro firmy má k dispozici 1 TB úložného prostoru. Tento prostor nelze zmenšovat ani zvětšovat na úkor jiných uživatelů v rámci organizace.
  •  Každá organizace získá 1 TB úložného prostoru ve službě SharePoint Online + 10 GB za každého uživatele. Organizace s 50 uživateli má tedy k dispozici 1,5 TB úložného prostoru. V případě potřeby je možné dokoupit další úložný prostor.
  • ▪ Dokumenty uložené na SharePointu i OneDrivu pro firmy podporují verzování dokumentů. To znamená, že v případě změn je možné vrátit se k předchozí verzi dokumentu.
  • ▪ OneDrive pro firmy umožňuje vrátit celé úložiště do předchozího stavu, a to po dobu 30 dnů. Tato funkce se hodí ve chvíli, kdy dojde například k útoku na počítač a zašifrování souborů, s následným požadavkem na výkupné za jejich dešifrování. Uživatel má tak možnost vrátit celé prostředí do stavu před tímto útokem a riskuje tak pouze ztrátu omezeného počtu souborů.

 

Stáhněte si naše bružury Microsoft Teams

Microsoft Teams – nové možnosti týmové spolupráce v moderní firmě

Microsoft Teams – porovnání plánů

V případě, že budete potřebovat poradit, jaké úložiště na co zvolit, neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím e-mailu info@artex-is.cz nebo pomocí formuláře níže:

Chci vědět o cloudovém řešení více

Dejte nám na sebe kontakt a my vám rádi vše vysvětlíme a pomůžeme
vám najít řešení přesně pro vaši firmu. Rádi vám také pomůžeme s nasazením zkušební verze Office 365.Co je Office 365?
Office 365 přináší to nejlepší z tradičních Microsoft Office a přidává řadu výhod cloudového řešení, jako je možnost práce z několika zařízení najednou nebo snadné sdílení dokumentů. Celé řešení Office 365 běží na serverech společnosti Microsoft, garantující 99,9% dostupnost služeb i zabezpečení.