slider

Proč používat Power BI Premium?

Společnost Microsoft aktuálně nabízí platformu Power BI ve dvou základních verzích – klasické a Premium. Jak se mezi sebou liší a v jakém případě by měla vaše organizace zvolit plán Power BI Premium?

Power BI zahrnuje analytické nástroje, které zajistí přehled o vaší firmě. Napojení na vaše data z různých zdrojů a jejich rychlé zpracování vám umožňuje zobrazit okamžité a aktuální analýzy. Výstupy jsou dostupné v internetovém prohlížeči nebo v libovolném mobilním zařízení. Jednotliví lidé si mohou snadno přizpůsobit analýzy svým potřebám.

Verze Power BI Premium je jednoduše řečeno licenční plán, který pokrývá limitace předchozí nejvyšší verze Power BI Pro. Navíc ho však překonává a přináší vlastní zajímavé novinky. Nejlevnější verze Premium je aktuálně nabízena za 4 200 Eur (asi 110 000 Kč), nebojte se však na první pohled vyšší ceny, vzhledem k funkcím a novým vlastnostem je oprávněná.

Power BI Premium je takzvaný doplňující licenční plán. To znamená, že je pouze na vás, zda ho použijete. Pokud o něm přemýšlíte, v další části článku vám představíme jeho nejzajímavější vlastnosti.

Dedikované Power BI zdroje

První a nejdůležitější funkcí Power BI Premium je to, že nabízí dedikované zdroje – kapacitu, jádra i procesní jednotky. Klasické verze Power BI – Free a Pro publikují obsah na sdílené servery. Ty jsou sice vysoce výkonné, ale ne dedikované. S verzí Premium si vše vyberete a nakonfigurujete podle vlastních představ.

Podpora větších datasetů

S Power BI Premium můžete zvýšit svoji kapacitu až na 100TB. Jednotlivé modely pak mohou mít až 50 GB (v budoucnu více). To znamená, že si pro vaše BI řešení nemusíte jinde doplácet SQL server nebo jinou databázi.

Častější obnova datasetů

S verzí Free můžete obnovovat vaše datasety jednou za den. Premium toto zvyšuje až na 48x denně. Navíc můžete frekvenci obnovy nastavit až na minuty.

Power BI Report Server

Další velice zajímavou funkcí je možnost hostovat vaše reporty na on-premise serverech. Power BI Report Server řeší jeden z nejvíce kritizovaných problémů Power BI – hostování reportů pouze na dodávaném cloudovém řešení.

Cena Power BI Premium je samozřejmě také důležitým tématem. Cenovka 4 200 Eur může dost lidí odradit. Microsoft proto nabízí kalkulačku, která vám pomůže najít vhodnou cenu podle vašich požadavků. V základu je cena odvozena zejména od počtu vývojářských účtů, počtu častých účtu a počtu čtenářů. Proč se tyto počty řeší jednotlivě je zejména z důvodu výpočtu potřebných jader.

Podívejme se na příklad. Představte si organizaci s 10 000 uživateli. Z tohoto počtu je jich 300 vývojářů (vytváří a aktualizují reporty), zbytek reporty pouze konzumuje – 4 800 častých uživatelů a 4 800 občasných. V kalkulačce nám pak vychází cena $32.000.

Pokud se vám i nyní cena zdá vysoká, berte v potaz, že zakoupení 10 000 klasických Power BI Pro plánů by stálo asi třikrát tolik ($100.000). Za čtenářské účty se navíc nic neplatí. Navíc k tomu všemu dostanete ještě Power BI Report Server, tedy možnost hostovat reporty na on-premise řešení.

Z příkladu výše je krásně vidět, že verze Premium se vyplatí zejména firmám s vysokým počtem uživatelů. V tomto případě je nákup jednotlivých licencí několikanásobně dražší záležitost a hromadná licence Premium vyjde mnohem výhodněji.

Pokud máte zájem o další informace o Power BI, kontaktujte prosím náš tým na e-mailu info@artex-is.cz či pomocí formuláře níže:

Chci vědět o cloudovém řešení více

Dejte nám na sebe kontakt a my vám rádi vše vysvětlíme a pomůžeme
vám najít řešení přesně pro vaši firmu. Rádi vám také pomůžeme s nasazením zkušební verze Office 365.