Jak zabezpečit Power BI Embedded přes RLS

Analyzujete vaše data na platformě Power BI a poskytujete přehledy vašim zaměstnancům či zákazníkům přes funkci Embedded? Pak jste jistě řešili problém, jak tyto veřejné reporty zabezpečit a nastavit, aby konkrétní uživatelé viděli pouze konkrétní věci, ke kterým mají přístup.

Řešení se jmenuje Row Level Security (RLS) a umožnuje poskytování unikátních datjednom přehledu, bez nutnosti je duplikovat pro každého zákazníka zvlášť. RLS funguje tak, že v modelu máme evidenci toho, kdo co může, a v nastavení filtru role se omezí data na dostupné customerid. Potom máme vytvořen jeden report a vše se filtruje na straně modelu, ne v reportu. Vše je bezpečné a rychlé.

Více informací a návod jak vše nastavit najdete v tomto článku v angličtině.


Pokud máte zájem o další informace o Power BI, kontaktujte prosím náš tým na e-mailu info@artex-is.cz či pomocí formuláře níže:

Chci vědět o cloudovém řešení více

Dejte nám na sebe kontakt a my vám rádi vše vysvětlíme a pomůžeme
vám najít řešení přesně pro vaši firmu. Rádi vám také pomůžeme s nasazením zkušební verze Office 365.


Office 365 nebo Office 2019? Několik neurčitých myšlenek o tom, co vybrat.

Článek byl převzat ze serveru www.exceltown.com.

Microsoft spustil docela zajímavou kampaň. Snaží se v ní přesvědčit uživatele, že by si vlastně neměli kupovat Office 2019.  To zní trochu překvapivě – nebývá časté, aby reklamy propagovaly NEkupování vlastních produktů, notabene horkých novinek… proč to tedy Microsoft dělá?

Snaží se zákazníky přesvědčit, aby místo Office 2019 kupovali Office 365. Demonstruje to na videích, kde uživatelé zvládnou pracovat rychleji díky funkcím, které Office 365 mají a Office 2019 nemají (protože se průběžně neaktualizují).

Reklama je celkem manipulativní a nikomu bych nedoporučoval se na jejím základě rozhodovat, ale věnuje se otázce, kterou řeší nákupčí IT ve firmách (ale občas také rodiny) stále častěji – máme koupit jednorázovou licenci navždy, nebo platit za Office 365 průběžně?

2019 nebo 365?

Za prvé – neexistuje jednoznačná odpověď, už proto, že verzí 2019 je mnoho a verzí 365 také. Liší se obsaženými aplikacemi i možným použitím (domácí bývají levnější než firemní) a je to trochu džungle.

Proč se rozhodnout pro jednorázovou klasiku 2019?

Konzervativnější uživatelé mají většinou jasno:

 1. Racionálnější argumenty – „radši zaplatím víc najednou, než abych finančně krvácel po malých dávkách, ale dlouho“.
 2. Méně racionálnější argumenty – „tydlety nové funkce jsou stejně na nic, naši uživatelé je stejně nevyužijí, zlatý Office 2003, pak se to všechno změnilo a od té doby nemůžu najít co potřebuju“…
 3. Ještě méně racionálnější – „nenávidím Microsoft a všechno nové od Microsoftu je špatně a to staré je vlastně taky špatně.“

První argument je logický – někteří uživatelé opravdu mohou s jednorázovou verzí dlouhodobě ušetřit významné peníze, aniž by přišli o cokoliv z toho, co potřebují. Druhý argument platí jen u někoho, třetí argument sice emočně chápu (v některých situacích hodně), ale do rozhodování o IT nákupech bych ho netahal.

Proč posílat Microsoftu těžce vydělané penízky pravidelně v rámci 365?

Zamyslel bych se nad těmito body:

 1. Omezené funkce. Office 365 se aktualizuje skoro každý měsíc, verze 2019 zamrzne v době uvedení a výraznějších updatů už se nedočkáte. V roce 2019 jsou rozdíly minimální (a to i pro mě jako člověka, který Office využívá do hloubky), s časem se ale nůžky začnou rozevírat
 2. Účty jsou flexibilní. Zaměstnanci přicházejí a odcházejí, není třeba složitě převádět licence, všichni prostě mají co potřebují, nic víc, nic míň, platíte jen to, co používáte.
 3. Pokud ve firmě budete nakupovat jednorázové licence, dostanete se do stavu, kdy různí uživatelé budou mít různé verze Office, což může vytvářet zmatek. V Excelu nám to občas vadí u Power Pivotu nebo Power Query – jsou to dost důležité funkce, a když je ve firmě někdo používat může a jiný ne, je to blbě. (Zvláštní oddělení pekla je pak bezpochyby rezervované pro správce IT, kteří povolí ve firmách míchat Office 2003, novější Office, Office pro Mac a pokud možno ještě LibreOffice nebo Google tabulky…)
 4. Office 365 přináší nejen desktopové aplikace, ale (podle verze) i cloud s OneDrivemSharePointemPower BITeamsOneNote, mailové schránky a další aplikace. Někdo je využije, někdo ne, ale s určitým zjednodušením bych řekl, že pokud 365 nastavíte dobře, nemusíte už ve firemním IT řešit nic jiného. Peníze, které zaplatíte Microsoftu, ušetříte omezením práce IT specialistů.

 

Tak co teda?

V ExcelTown používáme většinou 365ky. Jednak proto, že potřebujeme opravdu všechny nové funkce, ale nejvíc asi proto, že jejich správa je jednodušší. Jednoduchá instalace, jednoduchá správa, nestane se nám že koupíme co pak nevyužijeme, nebo že nám chybí, co jsme nekoupili.

Jak jsem ale psal výše – jsou firmy, kterým se může vyplatit i klasický přístup, tak si vyberte, i když… stejně si tak trochu myslím, že Microsoft už brzy všechny ne365 nějak drasticky omezí a budeme mít po rozhodování 🙂

 

Článek byl převzat ze serveru www.exceltown.com.

PowerApps – aplikace, které rozšiřují nejen možnosti služeb Office 365

Co jsou PowerApps?

 • • Microsoft PowerApps je služba pro vytvoření a využívání vlastních obchodních aplikací.
 • PowerApps se připojují k vašim datům a fungují napříč webem a mobilními zařízeními.
 • • Na jejich vytvoření a správu není třeba vynakládat vysoké finanční částky.
 • • Vytvoření nezabere mnoho času a lze je tedy začít rychle využívat.

Kde a jak PowerApps využít?

 • • V případě, že používáte některou ze služeb Office 365, můžete začít PowerApps využívat téměř okamžitě. Díky propojení se službami Office 365 lze rychle vytvořit zajímavé obchodní aplikace, které využívají data, soubory a ostatní aplikace a služby této platformy.
 • • V případě, že nepoužíváte Office 365, lze PowerApps využít v propojení s vašimi daty.
 • PowerApps využijete v chytrých mobilních telefonech, tabletech a počítačích.

Podívejte se na záznam našeho webináře, kde se dozvíte více informací:

 Jaké jsou časté scénáře využití PowerApps?

 • Sběr informací v terénu, například nafocení závady, zboží, konkurence, následné doplnění o další informace a odeslání do centrály pro zpracování.
 • Vyplnění dat formou formuláře v mobilní aplikaci nebo webové aplikaci a jejich odeslání k následnému schválení.
 • Back-office agenda – hlášení poruch, chybějícího vybavení a následné odeslání k řešení správným lidem.

Co je potřeba pořídit, abychom mohli začít PowerApps využívat?

 • PowerApps jsou součástí některých předplatných Office 365.
 • • Lze je také pořídit samostatně jako službu, ve chvíli, kdy chcete využít s vlastními zdroji dat.
 • • Součástí licence na PowerApps je také Microsoft Flow, služba, která umožňuje automatizovat procesy.

Zajímá vás více o tomto tématu? Zanechte nám kontaktní informace a my se vám ozveme:

Chci vědět o cloudovém řešení více

Dejte nám na sebe kontakt a my vám rádi vše vysvětlíme a pomůžeme
vám najít řešení přesně pro vaši firmu. Rádi vám také pomůžeme s nasazením zkušební verze Office 365.Co je Office 365?
Office 365 přináší to nejlepší z tradičních Microsoft Office a přidává řadu výhod cloudového řešení, jako je možnost práce z několika zařízení najednou nebo snadné sdílení dokumentů. Celé řešení Office 365 běží na serverech společnosti Microsoft, garantující 99,9% dostupnost služeb i zabezpečení.

 

Microsoft Teams vs. Slack – kterou službu zvolit pro týmovou spolupráci?

Služba Microsoft Teams poskytuje v rámci Office 365 prostor na vyřešení všech problémů každodenní týmové spolupráce a komunikace. Jde o platformu, která samostatné části Office 365 propojuje do jednoho celku. Stačí jen pár kliků a můžete přes ní se spolupracovníky nasdílet například soubor, který jste právě vytvořili ve Wordu.

Všechen obsah, nástroje, lidi i konverzace jsou na jednom místě v provázané podobě podporující řízení týmů či projektů. Je zde možné vytvářet týmové schůzky, sdílet soubory ale i například komunikovat přes e-mail, chatovat či volat si s členy vašeho týmu. Zároveň lze historii komunikace rychle vyhledávat.

Jako hlavní konkurence Microsoft Teams je často uváděna služba Slack. Ta také využívá chat a další komunikační kanály pro zlepšení týmové spolupráce. Na první pohled jde tedy o dvě poměrně podobné služby. Pokud se však na ně podíváme podrobněji, všimneme si několika více či méně důležitých rozdílů. V čem se tedy tyto dvě služby liší a kterou vybrat?

Konverzace dělená do vláken

Teams podporují dělení konverzací do vláken. Jednoduše a přehledně tak můžete sledovat více konverzací o různých tématech. Slack tuto funkci zatím stále nemá – tzn. je zde pouze jedna nedělená diskuze.

Integrace služeb třetích stran

Microsoft Teams plně těží z propojení s Office 365, na první pohled by se tak mohlo zdát, že půjde o uzavřenou platformu. Není tomu však tak, již nyní nabízí propojení s více než 150 službami třetích stran. Slack zde ale nezůstává pozadu, a i on nabízí několik desítek možností integrace.

Dostupnost

Slack i Teams jsou dostupné pro Windows, Mac OS, iOS i Android zařízení. Slack měl v tomto ohledu dlouhou dobu výhodu, protože nabízel možnost připojení uživatelů i zvenku organizace (hostů). Od září 2017 však tuto funkci nabízí i Microsoft Teams.

Bezpečnost

Teams i Slack nabízí plno nástrojů, které zamezí ztrátě či úniku vašich dat.

Cena

Microsoft Teams i Slack nabízejí základní verzi zdarma. V obou případech jsou nabízené služby „osekané“. Platící zákazníci zaplatí u Slacku 2 025 Kč za uživatele a rok ve verzi Standard a 3 807 Kč ve verzi Plus. Tato cena ale nezahrnuje e-mailovou schránku, cloudové úložiště či kancelářské programy.

Předplatné Office 365, které obsahuje Microsoft Teams v plné verzi, lze pořídit nejlevněji v plánu Business Essentials. Ten vyjde ročně na 1 361 Kč za uživatele, ale součástí jsou navíc další zajímavé služby, jako je poštovní schránka s kapacitou 50 GB, cloudové úložiště OneDrive pro firmy s prostorem 1 TB na každého uživatele, intranetový portál SharePoint Online, Microsoft Forms, Sway, Yammer a on-line verze aplikací Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Dražší plány, které zahrnují licence na aplikace Office, které lze nainstalovat na počítač s Windows nebo Mac, pak začínají na 3 402 Kč za rok a uživatele. V tomto případě se jedná o plán Business Premium, který je nejlevnějším způsobem, jak si opatřit kompletní sadu Office a zároveň většinu zajímavých služeb.

Jaký je tedy výsledek?

Obě dvě služby pro zlepšení týmové komunikace mají určitě co nabídnout. Microsoft Teams těží zejména z úzkého propojení s ostatními komponenty platformy Office 365. Po přičtení ceny doplňkových služeb vychází také levněji. Slack oproti tomu nabízí větší možnosti kustomizace. Při rozhodovávání nezapomínejte brát v potaz také současný stav vaší firmy a vaše osobní preference.

V případě, že byste chtěli podrobněji projít jednotlivé možnosti a udělat si lepší obrázek pro své rozhodnutí, neváhejte nás oslovit prostřednictvím kontaktního formuláře níže.

 

Pozn. Uvedené ceny jsou bez DPH, vycházejí z EUR cen jednotlivých služeb v lednu 2019 a pro přepočet byl použit kurz 27 Kč za 1 Euro.

 

Stáhněte si naše bružury Microsoft Teams

Microsoft Teams – nové možnosti týmové spolupráce v moderní firmě

Microsoft Teams – porovnání plánů


Chci vědět o cloudovém řešení více

Dejte nám na sebe kontakt a my vám rádi vše vysvětlíme a pomůžeme
vám najít řešení přesně pro vaši firmu. Rádi vám také pomůžeme s nasazením zkušební verze Office 365.Co je Office 365?
Office 365 přináší to nejlepší z tradičních Microsoft Office a přidává řadu výhod cloudového řešení, jako je možnost práce z několika zařízení najednou nebo snadné sdílení dokumentů. Celé řešení Office 365 běží na serverech společnosti Microsoft, garantující 99,9% dostupnost služeb i zabezpečení.

OneDrive šetří místo v počítači

Služba OneDrive nově obsahuje funkci Files On-Demand (soubory na vyžádání). Tato relativně nová záležitost šetří místo na počítačích s nízkou kapacitou nebo v případě, že se rozhodnete, že nepotřebujete všechny soubory lokálně na počítači. Nová funkce je dostupná firemní plány Office 365 i pro OneDrive, který máte samostatně nebo v předplatném Office 365 pro domácnosti.

Službu Files On-Demand zapneme v nastavení OneDrive:

 1. Klepneme tray ikonu OneDrive u hodin
 2. Rozbalíme menu Více a vybereme Nastavení
 3. Na dalším oknu v záložce nastavení zaškrtneme „Šetřete místem a stahujte si jenom soubory, které používáte“

Je možné, že toto je u vás již zapnuté. Od této chvíle vidíte u souborů malou ikonu, která značí jejich status. U každého souboru můžete zvolit, jestli ho chcete mít stažený na počítači nebo ne. Výchozí nastavení OneDrive je takové, že jsou soubory pouze online a při otevření souboru se soubor začne stahovat. Poté se status změní na lokálně dostupný soubor.

Na soubory, které chceme mít vždy k dispozici lokálně na počítači, klepneme pravým tlačítkem a vybereme z kontextové nabídky „Vždy zachovat na tomto zařízení.“  Při připojení OneDrive se takto označený soubor vždy stáhne na počítač. Když chceme uvolnit na počítači místo, u stažených souborů a u vždy synchronizovaných vybereme v kontextové nabídce možnost „uvolnit místo„.

Proč mi to nefunguje?

 • Nemáte nainstalovaný poslední verzi Windows 10 Fall Creators Update
 • Nemáte nainstalovanou poslední verzi OneDrive

V případě, že potřebujete více informací o této novince, o OneDrive či o Office 365 obecně, neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím e-mailu info@artex-is.cz nebo pomocí formuláře níže:

Chci vědět o cloudovém řešení více

Dejte nám na sebe kontakt a my vám rádi vše vysvětlíme a pomůžeme
vám najít řešení přesně pro vaši firmu. Rádi vám také pomůžeme s nasazením zkušební verze Office 365.Co je Office 365?
Office 365 přináší to nejlepší z tradičních Microsoft Office a přidává řadu výhod cloudového řešení, jako je možnost práce z několika zařízení najednou nebo snadné sdílení dokumentů. Celé řešení Office 365 běží na serverech společnosti Microsoft, garantující 99,9% dostupnost služeb i zabezpečení.

 

Limity týmů, zpráv a úložiště v Microsoft Teams

V tomto článku se podíváme na to, jaké limity, specifikace a další požadavky platí pro službu Microsoft Teams.

Microsoft Teams poskytují v rámci Office 365 nový pracovní prostor na principu týmové spolupráce. Všechen obsah, nástroje, lidi i konverzace jsou na jednom místě v provázané podobě podporující řízení týmů či projektů. Je možné vytvářet týmové schůzky, sdílet soubory ale i například e-mailovou komunikaci, chatovat a volat si s členy týmu. Zároveň lze vyhledávat v historii komunikace týmu.

Týmy a kanály

 • Maximální počet týmů, které může uživatel vytvořit – 250
 • Maximální počet členů v týmů – 2 500
 • Maximální počet členů v „org-wide“ týmu – 2 500
 • Maximální počet týmů v Office 365 tenantu – 500 000
 • Maximální počet kanálů v týmu – 200

Úložiště

Pro každý tým v Microsoft Teams se vytvoří vlastní stránka ve službě SharePoint Online a každý kanál zde dostane svoji složku. Soubory sdílené přes konverzace se do této složky automaticky přidávají (spolu se správně nastavenými přístupovými a compliance právy). Pokud ve svém Office 365 nemáte SharePoint Online, nemůžou si uživatelé služby Microsoft Teams mezi sebou sdílet dokumenty.

Protože služba Teams běží pod úložištěm SharePoint Online, platí pro něj i stejné datové limity. To znamená celkově 1 TB na organizaci a 10 GB za každou licenci, 25 TB pro soubory přímo v Microsoft Teams a 15 GB limit uploadu jednoho souboru.

Výše zmíněné platí pro licence Office 365 Business Essentials, Office 365 Enterprise E1, Office 365 Enterprise E3, Office 365 Enterprise E5, Office 365 Enterprise F1.

Zprávy

Uživatelé, kteří se účastní konverzací (chatů) v Microsoft Teams musí mít aktivní schránku Exchange Online. Je to zejména kvůli tomu, aby administrátoři mohli jednoduše tyto konverzace prohledávat. Pokud uživatelé používají jinou schránku, není to možné.

Zprávy v Microsoft Teams probíhají na Microsoft Exchange backendu, proto i na ně platí stejné limity: Maximální velikost zprávy25 KB, maximální počet příloh20, maximální počet obrázků50.

Platí pro licence Office 365 Enterprise E1, Office 365 Enterprise E3, Office 365 Enterprise E5, Office 365 Enterprise F1.

Všechny specifikace Microsoft Teams najdete podrobně na stránkách oficiální podpory Microsoft.

 

Stáhněte si naše bružury Microsoft Teams

Microsoft Teams – nové možnosti týmové spolupráce v moderní firmě

Microsoft Teams – porovnání plánů


Pokud máte zájem o další informace o Microsoft Teams nebo o platformě Office 365, kontaktujte prosím náš tým na e-mailu info@artex-is.cz či pomocí formuláře níže:

Chci vědět o cloudovém řešení více

Dejte nám na sebe kontakt a my vám rádi vše vysvětlíme a pomůžeme
vám najít řešení přesně pro vaši firmu. Rádi vám také pomůžeme s nasazením zkušební verze Office 365.Co je Office 365?
Office 365 přináší to nejlepší z tradičních Microsoft Office a přidává řadu výhod cloudového řešení, jako je možnost práce z několika zařízení najednou nebo snadné sdílení dokumentů. Celé řešení Office 365 běží na serverech společnosti Microsoft, garantující 99,9% dostupnost služeb i zabezpečení.

Jak na migraci z IceWarp Serveru do Office 365

Pokud plánujete migrovat vaši poštu a další data z mailového serveru IceWarp do moderní cloudové platformy Office 365 čeká vás relativně složitá cesta. Výsledek však stojí za to, pojďme se tedy podívat, jak přesun zařídit.

Nejjednodušším řešením je využití nástroje třetí strany, v našem případě jde o IceWarp Server to MS Exchange Server Migration Tool. Ten řeší všechny problémy, které při migraci mohou nastat a do Office 365 přenáší celé e-maily i s přílohami.

Jeho hlavní funkce jsou:

 • Možnost migrace z IceWarp do Exchange bez ztráty informací
 • Několik typů souborů pro uložení dat z mailů (přílohy, obrázky, …)
 • Pokročilé filtry pro výběr pošty k migraci
 • Dodržení formátování zpráv a hierarchii složek.

Hlavní problém celé migrace spočívá v odlišném formátu souborů, který obě dvě strany používají. IceWarp navíc neobsahuje žádný oficiální nástroj pro export dat. S využitím externího nástroje můžete však celý proces dokončit za pár minut. Stačí postupovat těmito kroky:

 • Spustit migrační nástroj
 • Zvolit složku e-mailů
 • Jako formát uložení dat vyberte PST
 • Spustit migraci

Po dokončení migrace je potřeba ještě provézt několik dalších kroků. Ty jsou v angličtině popsány zde:

 1. http://ref.bitrecover.com/import-pst-emails-to-exchange-first-method/
 2. http://ref.bitrecover.com/import-pst-emails-to-exchange-second-method/

Více informací o nástroji IceWarp Server to MS Exchange Server Migration Tool najdete v galerii Office 365 aplikací.

V případě, že máte zájem o pomoc s migrací či o více informací o službě Office 365, kontaktujte prosím náš tým na e-mailu info@artex-is.cz či pomocí formuláře níže:

Chci vědět o cloudovém řešení více

Dejte nám na sebe kontakt a my vám rádi vše vysvětlíme a pomůžeme
vám najít řešení přesně pro vaši firmu. Rádi vám také pomůžeme s nasazením zkušební verze Office 365.Co je Office 365?
Office 365 přináší to nejlepší z tradičních Microsoft Office a přidává řadu výhod cloudového řešení, jako je možnost práce z několika zařízení najednou nebo snadné sdílení dokumentů. Celé řešení Office 365 běží na serverech společnosti Microsoft, garantující 99,9% dostupnost služeb i zabezpečení.

 

Pozor na spoofingové a phishingové útoky spojené s Office 365

S rozšiřováním služby Office 365 se začínají útočníci zaměřovat častěji na její uživatele, což je z jejich pohledu logické. Scénář je podobný jako u jiných spoofingových a phishingových útoků. Příjemce e-mailu dostane zprávu, která na první pohled vypadá jako od IT oddělení nebo od Microsoftu. Ve skutečnosti se ale snaží přimět příjemce zprávy, aby kliknul na odkazy ve zprávě. Ty ale nesměřují k žádnému nastavení nebo potvrzení, ale snaží se zlákat příjemce na stránky, které mohou případně ohrozit uživatele, ať již zadáním přihlašovacích údajů nebo instalací nežádoucího softwaru.

Jak se proti tomu bránit?

 1. Zásadně neklikat na tyto odkazy.
 2. Informovat IT oddělení o této situaci, tak aby dali informaci i ostatním uživatelům.
 3. Když si nejsem jistý, zda se jedná o phishing, dojdu se zeptat na IT oddělení. Je lepší se ujistit než následně řešit vzniklé problémy.
 4. Jestliže se jedná o první případ, kdy jste obdrželi takovou zprávu, jděte informovat IT oddělení, jestli skutečně něco takového posílalo a jak máte postupovat. Jděte se zeptat i v případě, kdy zpráva vypadá věrohodně, včetně jména a e-mailové adresy odesílatele. I toto se dá podvrhnout.

Jak poznám, že by se mohlo jednat o podvržený e-mail?

 1. Odesílatel zprávy je neznámý člověk.
 2. Jedná se o první verzi podobného e-mailu, nic takového pravidelně nechodí a není vyžadováno ze strany IT oddělení.
 3. Zpráva obsahuje chyby, jako jsou překlepy, hrubé chyby, zejména u českých zpráv je toto většinou jasnou indikací. Může se také jednat o strojový překlad a pak je ze zprávy patrné, že je něco v nepořádku.
 4. Zpráva používá různé logotypy Microsoftu nebo vaší firmy/organizace, ale často jsou patrné nějaké chyby. V příkladu níže se jedná například o chybějící a extra mezeru ve slově Office 365.
 5. Ve zprávě jsou uvedena ujištění, například že se jedná o Důvěryhodný zdroj apod.

Ukázka spoofingového e-mailu:

Služba Office 365 monitoruje a snaží se zachytit podobné typy útoků. Nicméně nic není 100% a je proto dobré si zachovat obezřetnost a v případě, že se s něčím podobným setkáte, raději se zeptat IT oddělení, jak postupovat.

V případě, že máte zájem o nastavení spamového filtru ve službě Office 365, kontaktujte prosím náš tým na e-mailu info@artex-is.cz či pomocí formuláře níže:

Chci vědět o cloudovém řešení více

Dejte nám na sebe kontakt a my vám rádi vše vysvětlíme a pomůžeme
vám najít řešení přesně pro vaši firmu. Rádi vám také pomůžeme s nasazením zkušební verze Office 365.Co je Office 365?
Office 365 přináší to nejlepší z tradičních Microsoft Office a přidává řadu výhod cloudového řešení, jako je možnost práce z několika zařízení najednou nebo snadné sdílení dokumentů. Celé řešení Office 365 běží na serverech společnosti Microsoft, garantující 99,9% dostupnost služeb i zabezpečení.

Proč používat Power BI Premium?

Společnost Microsoft aktuálně nabízí platformu Power BI ve dvou základních verzích – klasické a Premium. Jak se mezi sebou liší a v jakém případě by měla vaše organizace zvolit plán Power BI Premium?

Power BI zahrnuje analytické nástroje, které zajistí přehled o vaší firmě. Napojení na vaše data z různých zdrojů a jejich rychlé zpracování vám umožňuje zobrazit okamžité a aktuální analýzy. Výstupy jsou dostupné v internetovém prohlížeči nebo v libovolném mobilním zařízení. Jednotliví lidé si mohou snadno přizpůsobit analýzy svým potřebám.

Verze Power BI Premium je jednoduše řečeno licenční plán, který pokrývá limitace předchozí nejvyšší verze Power BI Pro. Navíc ho však překonává a přináší vlastní zajímavé novinky. Nejlevnější verze Premium je aktuálně nabízena za 4 200 Eur (asi 110 000 Kč), nebojte se však na první pohled vyšší ceny, vzhledem k funkcím a novým vlastnostem je oprávněná.

Power BI Premium je takzvaný doplňující licenční plán. To znamená, že je pouze na vás, zda ho použijete. Pokud o něm přemýšlíte, v další části článku vám představíme jeho nejzajímavější vlastnosti.

Dedikované Power BI zdroje

První a nejdůležitější funkcí Power BI Premium je to, že nabízí dedikované zdroje – kapacitu, jádra i procesní jednotky. Klasické verze Power BI – Free a Pro publikují obsah na sdílené servery. Ty jsou sice vysoce výkonné, ale ne dedikované. S verzí Premium si vše vyberete a nakonfigurujete podle vlastních představ.

Podpora větších datasetů

S Power BI Premium můžete zvýšit svoji kapacitu až na 100TB. Jednotlivé modely pak mohou mít až 50 GB (v budoucnu více). To znamená, že si pro vaše BI řešení nemusíte jinde doplácet SQL server nebo jinou databázi.

Častější obnova datasetů

S verzí Free můžete obnovovat vaše datasety jednou za den. Premium toto zvyšuje až na 48x denně. Navíc můžete frekvenci obnovy nastavit až na minuty.

Power BI Report Server

Další velice zajímavou funkcí je možnost hostovat vaše reporty na on-premise serverech. Power BI Report Server řeší jeden z nejvíce kritizovaných problémů Power BI – hostování reportů pouze na dodávaném cloudovém řešení.

Cena Power BI Premium je samozřejmě také důležitým tématem. Cenovka 4 200 Eur může dost lidí odradit. Microsoft proto nabízí kalkulačku, která vám pomůže najít vhodnou cenu podle vašich požadavků. V základu je cena odvozena zejména od počtu vývojářských účtů, počtu častých účtu a počtu čtenářů. Proč se tyto počty řeší jednotlivě je zejména z důvodu výpočtu potřebných jader.

Podívejme se na příklad. Představte si organizaci s 10 000 uživateli. Z tohoto počtu je jich 300 vývojářů (vytváří a aktualizují reporty), zbytek reporty pouze konzumuje – 4 800 častých uživatelů a 4 800 občasných. V kalkulačce nám pak vychází cena $32.000.

Pokud se vám i nyní cena zdá vysoká, berte v potaz, že zakoupení 10 000 klasických Power BI Pro plánů by stálo asi třikrát tolik ($100.000). Za čtenářské účty se navíc nic neplatí. Navíc k tomu všemu dostanete ještě Power BI Report Server, tedy možnost hostovat reporty na on-premise řešení.

Z příkladu výše je krásně vidět, že verze Premium se vyplatí zejména firmám s vysokým počtem uživatelů. V tomto případě je nákup jednotlivých licencí několikanásobně dražší záležitost a hromadná licence Premium vyjde mnohem výhodněji.

Pokud máte zájem o další informace o Power BI, kontaktujte prosím náš tým na e-mailu info@artex-is.cz či pomocí formuláře níže:

Chci vědět o cloudovém řešení více

Dejte nám na sebe kontakt a my vám rádi vše vysvětlíme a pomůžeme
vám najít řešení přesně pro vaši firmu. Rádi vám také pomůžeme s nasazením zkušební verze Office 365.


OneDrive pro firmy vs. SharePoint vs. Teams

Mám používat OneDrive? Mám používat SharePoint? Na co mám dva cloudy? To jsou otázky, s kterými se často setkáváme. V Office 365 existují dva typy uložiště souborů, kam mohou uživatelé nahrávat svoje soubory. Obě uložiště mají své opodstatnění.

OneDrive pro firmy

OneDrive je uložiště určené pro pracovní dokumenty daného uživatele, které jsou potřebné primárně jenom pro něj. Většinou s těmito dokumenty nikdo další nepracuje. V případě potřeby může souboryOneDrive sdílet s ostatními uživateli. Každý uživatel získává úložiště o velikosti 1 TB. To lze využít k několika účelům. Automatické zálohování souborů, kde uživatel pracuje obvyklým způsobem se svými soubory a složkami a služba OneDrive se postará o jejich uložení na server OneDrive pro firmy. Druhým účelem je synchronizace složek a souborů na více zařízení uživatele (počítače, telefony, tablety), včetně možnosti přistoupit k těmto souborům pomocí internetového prohlížeče z libovolného zařízení.

SharePoint

SharePoint je uložiště pro soubory využívané více uživateli. SharePoint uložiště můžeme přirovnat k síťovým diskům, kam pracovníci ukládají obsah, který má být přístupný pro všechny nebo skupinu uživatelů. Pro každou složku souborů můžete nastavit, kdo k ní má přístup a kdo nikoliv. Výhodou SharePointu je možnost nastavit u jednotlivých knihoven více správců. Tím docílíte zastupitelnosti v rámci organizace, například v případech, kdy je vlastník knihovny na dovolené nebo mimo dosah, takže nemůže změnit parametry sdílení. I toto uložiště se dá synchronizovat s počítačem a dalšími zařízeními, ale není to vždy doporučený scénář a je dobré se zamyslet, jak bude tato funkce využívána. Při úpravě souboru na počítači bez připojení k internetu jedním uživatelem a úpravou dokumentu druhým uživatelem, může dojít ke vzniku dvou verzí dokumentů, které je pak potřeba řešit. Uživatel pak musí rozhodnout, kterou verzi souboru zachová.

Teams

Další aplikací, kde jsou soubory v cloudu, je Microsoft Teams. Teams není další cloudové uložiště pro soubory. Teams využívá jako uložiště pro soubory SharePoint, aplikace Teams na soubory v SharePointu jenom nahlíží.

Co je dobré o úložištích vědět

 • ▪ Každý uživatel služby OneDrive pro firmy má k dispozici 1 TB úložného prostoru. Tento prostor nelze zmenšovat ani zvětšovat na úkor jiných uživatelů v rámci organizace.
 •  Každá organizace získá 1 TB úložného prostoru ve službě SharePoint Online + 10 GB za každého uživatele. Organizace s 50 uživateli má tedy k dispozici 1,5 TB úložného prostoru. V případě potřeby je možné dokoupit další úložný prostor.
 • ▪ Dokumenty uložené na SharePointu i OneDrivu pro firmy podporují verzování dokumentů. To znamená, že v případě změn je možné vrátit se k předchozí verzi dokumentu.
 • ▪ OneDrive pro firmy umožňuje vrátit celé úložiště do předchozího stavu, a to po dobu 30 dnů. Tato funkce se hodí ve chvíli, kdy dojde například k útoku na počítač a zašifrování souborů, s následným požadavkem na výkupné za jejich dešifrování. Uživatel má tak možnost vrátit celé prostředí do stavu před tímto útokem a riskuje tak pouze ztrátu omezeného počtu souborů.

 

Stáhněte si naše bružury Microsoft Teams

Microsoft Teams – nové možnosti týmové spolupráce v moderní firmě

Microsoft Teams – porovnání plánů

V případě, že budete potřebovat poradit, jaké úložiště na co zvolit, neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím e-mailu info@artex-is.cz nebo pomocí formuláře níže:

Chci vědět o cloudovém řešení více

Dejte nám na sebe kontakt a my vám rádi vše vysvětlíme a pomůžeme
vám najít řešení přesně pro vaši firmu. Rádi vám také pomůžeme s nasazením zkušební verze Office 365.Co je Office 365?
Office 365 přináší to nejlepší z tradičních Microsoft Office a přidává řadu výhod cloudového řešení, jako je možnost práce z několika zařízení najednou nebo snadné sdílení dokumentů. Celé řešení Office 365 běží na serverech společnosti Microsoft, garantující 99,9% dostupnost služeb i zabezpečení.