Správa firemních zařízení

Napadá vás, jak předejít zneužítí dat, když zaměstnanci z vaší firmy někdo odcizí notebook, ve kterém se nachází informace kritické pro business? Může se stát, že počítač nechá přes noc v autě a někdo mu rozbije okénko, nebo si jednoduše někde zapomene telefon a nemá jej zabezpečený podle toho, o čem jste ho v rámci poslední společné schůzky na odpolední kávě informovali.

V případě, že se k zařízení dostane člověk, který bude chtít na skutečnosti, že se zmocnil cizího zařízení s choulostivými daty kapitalizovat, pak je pozdě plakat nad rozlitým mlékem, ale je spíš na čase si říct, jak se těmto situacím do budoucna můžeme vyhnout. Nedovolíme uživatelům vynášet zařízení z budovy? To asi ne.. Naštěstí pro nás všechny však můžeme implementovat v prostředí Vaší firmy službu Microsoft Intune, která nám pomůže v prevenci proti těmto situacím. Ať už se bavíme o vzdálené správě mobilních telefonů, nebo PC / Mac, vždy máme možnost zařízení vzdáleně smazat, mít jej zašifrované a obecně nastavené tak, aby splňovalo předpoklady pro bezpečné uchování dat (Aktualizace, instalace aplikací, …).

Říkáte si, že se vás žádná taková potřeba nedotkla? Buďte rádi, ale připravte se na to, že se to někdy může stát. Z praxe dobře víme, že problém, který se vyřeší ještě předtím než přijde, je ten nejlepší.

Chcete si vyzkoušet se pobavit na téma Mobile Device Management (MDM) / Mobile Application Management (MAM)?

 
Dejte nám na sebe kontakt, abychom spolu mohli prodiskutovat možnosti nasazení MDM/MAM ve Vaší firmě.

Mám zájem o více informací k MDM/MAM.


Microsoft Intune: ucelená správa firemních zařízení

Výpočetní technika je dnes nedílnou součástí snad každé firmy. Ať už jde o malý podnik, větší firmu nebo korporaci, počítač se stal vybavením v nemálo případech nutným k práci. S příchodem notebooků, tabletů a chytrých telefonů je však pro zaměstnavatele složitější mít kontrolu a přehled nad zařízeními, která zaměstnanci používají, nemluvě o možné krádeži, kdy se mohou dostat do špatných rukou, nebo nebezpečné aktivitě přímo ze strany zaměstnance. Neméně podstatnou otázkou je také aktuálnost systému, bezpečnější přihlášení nebo snazší uvedení nových zařízení v provoz (Windows Autopilot). Se všemi těmito problémy ovlivňujícími efektivitu vašeho IT vám pomůže Microsoft Intune, moderní řešení pro správu firemního IT.

Součást Microsoft Endpoint Manageru

Služba Intune je jedním z prvků platformy Microsoft Endpoint Manager, integrovaného nástroje pro správu koncových bodů (počítač, telefon, tablet…) nezávisle na operačním systému, na kterém běžejí. Intune jako takový je cloudové řešení pro správu počítačů s Windows 10 nebo Mac a mobilních zařízení se systémy iOS nebo Android.

Co dalšího vedle Intunu nabízí Endpoint Manager?

 • Configuration Manager (dříve System Center Configuration Manager) – on-premise (lokální) řešení pro správu počítačů a serverů v síti. Propojením s Microsoft Intune a dalšími součástmi Microsoft 365 můžete administrátorské úkony provádět efektivněji a využívat cloudových služeb jako bezpečnostním řešením Microsoft Defender ATP, Azure Active Directory a dalšími.
 • Windows Autopilot – instalace a nastavení počítačů pro nové zaměstnance už nemusí znamenat čas ztracený „odklikáváním“, Autopilot se umí kompletně postarat o prvotní konfiguraci Windows včetně instalace potřebných programů, nastavení omezení, politik a připojení do domény ve firemní síti.
 • Azure Active Directory – představuje nejen databázi uživatelů, skupin a zaregistrovaných zařízení, ale také řešení pro podmíněný přístup nebo dvoufaktorové ověřování, díky čemuž podstatně snížíte riziko neoprávněného přístupu k interním dokumentům, aplikacím a dalším prostředkům.
 • Desktop Analytics – tato služba analyzuje stav aktualizací a aplikací na zařízeních, upozorňuje na problémy a navrhuje jejich řešení. Zároveň je v ní možné vytvářet plány nasazení (deployment plans), takže např. upgrade velkého počtu firemních zařízení si můžete připravit do posledního detailu.

 

Aktualizace, aplikace, předpisy ale i hardware pod palcem

Konfigurace a správa zařízení se provádí v přehledném portálu ve webovém prohlížeči. Administrátor v něm může pracovat nezávisle na lokaci, protože veškerá nastavení jsou uložená v cloudu (a nepotřebuje se připojovat přes VPN).

Pro každé zařízení se ukládají detailní informace o verzi operačního systému, nainstalovaných aplikacích a hardwaru (model, sériové číslo, velikost místa na disku atd.), což kupříkladu ušetří mnoho úsilí při zjišťování podrobnějších informací pro servis při poruše notebooku zaměstnance.

Dále lze nastavovat různé zásady od hesel na Wi-Fi, parametrů pro heslo či nastavení tiskáren (instalaci během pár kliknutí provedete pro všechny firemní počítače) až po složitější politiky, které omezují přístup či změny nastavení systému a mnoho dalšího. Zkrátka řečeno, možností, jak nakonfigurovat každé zařízení, je nespočet – a to samé platí pro aplikace.

Zároveň je možné snadno kontrolovat, zda zařízení stanovené předpisy dodržuje.

 

Důraz na zabezpečení

Jak už jsme zmínili, ani bezpečnost není opomínána. V Intunu můžete řešit antivirovou ochranu (Defender for Endpoint), uplatňovat pravidla zamezující úniku citlivých dat mimo firmu (data loss prevention), jako např. kopírování informací do schránky nebo na USB flashdisk, i mobilní telefony lze ochránit prostřednictvím MDM (mobile device management) a zajistit, aby se případný zloděj nemohl dostat k žádným datům dostat, dokonce je možné je i na dálku vymazat.

Zvláštní pozornost stojí též věnovat BitLockeru, nástroji pro šifrování úložiště. Ani dnes není složité typicky z odcizeného notebooku vymontovat pevný disk, zapojit jej do jiného počítače jako „flešku“ a získat z něj data, v těchto případech ani silné heslo do systému nepomůže. Když ale disk bude zašifrovaný, je doslova nedobytný – a „rozlousknout“ dešifrovací kód by trvalo věčnost.

 

V cloudu naplno anebo kombinovaně

Ať už chcete využít příležitosti spravovat maximum záležitostí z cloudu nebo nadále některé úkony provádět on-premise, Microsoft Endpoint Manager představuje flexibilní řešení pro malé, střední i velké podniky. Napojení lokálního Configuration Manageru probíhá prostřednictvím průvodce, nejde tedy o nic komplikovaného a je jen na vás, jak si nastavíte co-management (společnou správu). Nasazení podnikových aplikací, compliance policies (dodržování předpisů) či správu aktualizací z Windows Update kupříkladu můžete ponechat v Configuration Manageru, zatímco do Intune přesunete správu aplikací Microsoft Office, podmíněné přístupy k interním datům, konfiguraci zařízení nebo jejich zabezpečení.

 

Začněte spravovat firemní zařízení v cloudu už dnes

Současná doba klade nároky na mobilitu a flexibilitu, což často není výjimkou ani u administrátorů. Služba Intune spolu s dalšími součástmi Microsoft Endpoint Manageru představuje komplexní nástroj pro konfiguraci, správu a údržbu zařízení, softwaru, aktualizací, zabezpečení a omezení. Není tak třeba využívat pro konkrétní účely více programů od různých výrobců – ostatně, jak je známo, méně je někdy více. Díky propojení s cloudovými službami má vaše IT oddělení příležitost řešit více problémů odkudkoliv a kdykoliv.

 

Chcete si vyzkoušet se pobavit na téma Mobile Device Management (MDM) / Mobile Application Management (MAM)?

 
Dejte nám na sebe kontakt, abychom spolu mohli prodiskutovat možnosti nasazení MDM/MAM ve Vaší firmě.

Mám zájem o více informací k MDM/MAM.


Udělejte si pořádek v Teams

Pokud vaše organizace začala používat aplikaci Teams živelně, bez nastavení politik a pravidel pro vytváření a organizaci týmů a kanálů, vznikl vám po nějaké době v Teams pěkný nepořádek. 

Jestliže s Teams vaše organizace teprve začíná, není od věci stanovit pravidla pro to, kdo může týmy vytvářet a jaká bude jejich struktura napříč organizací. Ve výchozím nastavení může totiž vlastní tým vytvořit kdokoliv. Proto je doporučeno, aby administrator určil pouze určitou skupinu účtů, která bude mít oprávnění nový tým vytvořit. 

Pojďme se tedy věnovat možnostem, jak si udělat v Teams pořádek, pokud bylo jejich nasazení bez pravidel. 

S týmy je možno udělat v podstatě tyto 4 věci: 

 • Skrýt 
 • Archivovat 
 • Odstranit 
 • Opustit tým 

Skrýt 

Provede přesun ze skupiny „Vaše týmy“ do „Skryté týmy“. Obsah týmu je možné vyhledat ve vyhledávání a tým je možné opět přesunout mezi „Vaše týmy“ volbou Zobrazit. Skrýt může tedy pomoci v orientaci ve velkém množství týmů, které pro vás nejsou aktuální a důležité. 

Archivovat 

Po archivaci týmu, kterou může provést pouze administrator nebo vlastník týmu v konzoli pro správu Teams, dojde k nastavení týmu do „read only“ modu. Nelze tedy již přidávat ani komentovat příspěvky a upravovat záložky či kanály. Při procesu archivace je možné zvolit, zda se má obsah týmu na Sharepointu, kde jsou uloženy soubory týmu, též nastavit do volby „jen pro čtení“. Archivovat má smysl například týmy již hotových projektů, ke kterým je třeba dohledat dokumentaci a historii konverzace. 

Odstranit 

Vlastník týmu a administrator má též možnost tým kompletně odstranit, čímž dojde k trvalému smazání veškerého obsahu týmu a všech jeho kanálů. Odstraněním týmu odeberete poštovní schránku týmu a kalendář z Exchange, odpovídající Sharepointový web a všechny jeho soubory, odstraní se všechny poznámkové bloky OneNote, plán Planner, pracovní prostor PowerBI nebo skupina streamovaná s týmem. 

Vlastníci a správci mohou odstraněné týmy obnovit až po dobu 30 dnů. 

Opustit tým 

Jak název napovídá, po této volbě dojde k odebrání uživatele z týmu, čímž ztratí přístup k jeho kompletnímu obsahu, a to včetně poštovní schránky Exchange a kalendáře. U veřejných týmů je možné se opět do týmu připojit, u soukromých je třeba o opětovné přidání jako člena požádat administratora nebo vlastníka týmu. 

Kanály 

Tak jako je tým skupina lidí v organizaci, která má společný cíl, nebo taky celá organizace, tak kanál je jinými slovy chat s ostatními členy týmu, který se věnuje určitému tématu, oddělení nebo projektu. Kanál může být veřejný nebo privátní. K obsahu veřejného kanálu mají přístup všichni členové týmu, tak privátní kanál může omezit přístup k obsahu pouze na podmnožinu členů týmu. 

Pokud potřebujete udělat pořádek v kanálech, máte tři možnosti: 

Skrýt / Zobrazit 

Funguje stejně, jako u Týmů. Kanál se v týmu nebude zobrazovat. Můžete ale nadále vyhledávat jeho obsah v hledání. To vám umožní soustředit se pouze na obsah, který vás zajímá. A pokud dojde ke @zmínce vaší skupiny nebo jména ve skrytém kanálu, tak se o ni stejně dozvíte v Aktivitách. 

Připnout / Uvolnit 

Připnuté kanály se zobrazují v horní části seznamu a vy je máte stále na očích. Jakmile vás kanál přestane zajímat, volbou Uvolnit připnutí zrušíte. 

Odstranit 

Po odstranění kanálu přijdete o celou historii konverzací a o Wiki. Soubory a OneNote oddíly zůstanou i nadále přístupné ve složce s názvem kanálu na Sharepointu. Do složky odstraněného kanálu se lze dostat z libovolného kanálu, menu Soubory a kliknutím na nadřazenou složku Dokumenty. 

Jeden tip na závěr 

 Pokud se obáváte, že po odstranění týmu nebo kanálu se přeci jen budete chtít po čase ke konverzacím nebo souborům vrátit, můžete využít naší nabídky zálohování Microsoft 365. Zálohovat můžete téměř všechna data, která v M365 máte, tedy včetně souborů na Sharepointu, konverzací v Teams i celých týmů včetně všech kanálů. Krom toho můžete zálohovat a archivovat Exchange schránky uživatelů i skupin včetně kalendářů a osobní OneDrive uživatelů. V případě, že potřebujete pomoci s implementací Teams nebo zálohováním M365, neváhejte se na nás neváhejte obrátit. 

 

Chcete pomoci s Microsoft 365?

Zanechte na sebe kontakt a ozve se vám náš specialista.

Mám zájem o více informací k Microsoft 365.Jak nastavit archiv schránky v Exchange online

Začali jste narážet na limity schránky u uživatelů i přes pravidelné upozorňování na správnou „poštovní hygienu“? Jako alternativu pro mailboxy, které přesáhnou velikost 50 GB lze ještě jako řešení považovat i povýšení na licenční plán se službou Exchange Online Plan 2 (v plánech Office 365 E3, E5, A3, A5 a Microsoft 365 E3, E5, A3, A5). Pokud však zvolíte jako vhodnější řešení zprávy uživatelů archivovat, pak jste na správné adrese – připravili jsme si pro Vás postup zapnutí archivace

1)Nákup licence (addonu) Exchange Online Archiving for Exchange Online  (Tento addon (In-Place Archive) je možné provozovat výhradně v desktopových Office instalované z Microsoft 365.)

2)Přiřazení licence v admin centru Microsoft 365 k danému uživateli 

     

3)Ve starém Exchange admin centru – správa dodržování předpisů (po levé straně) – značky uchování (záložka), lze vidět přednastavené profily (značky) uchovávání s tím, že nás zajímá volba akce uchovávání informací v hodnotě archivovat.
Můžete si vytvořit případně nový profil politiky (značky), pokud by přednastavené nevyhovovaly. 

 

  

 

4)Ve starém Exchange admin centru – správa dodržování předpisů (po levé straně) – zásady uchování informací (záložka) si vytvoříme novou politiku (pojmenujte) a vyberte požadovanou značku (zásadu) uchovávání. 

 

 

 

 5) Nyní stačí zapnout požadovanou politiku archivace na konkrétní schránce
Ve starém Exchange admin centru – příjemci (po levé straně) – poštovní schránky (záložka) – zvolte daného uživatele – editovat.
V menším dialogovém okně (viz. obrázek níže) zvolíme funkce poštovní schránky (po levé straně), Zásada uchovávání informací – zvolíme požadovanou značku / zásadu. 

 

 

 6) kurzorem se dostaneme níže až narazíme na položku Archivace: Zakázáno – klikneme na povolit. 

 

Aktivace může trvat až 24 hodin, lze jí případně urychlit přes Powershell, po připojení se do Exchange Online administrace pomocí příkazu Connect-ExchangeOnline:
Start-ManagedFolderAssistant -Identity <MailboxIdentity>  

Chcete pomoci s Microsoft 365?

Zanechte na sebe kontakt a ozve se vám náš specialista.

Mám zájem o více informací k Microsoft 365.Udělejte si pořádek v úkolech s Microsoft To Do

Snad každý se už někdy dostal do situace, kdy nestíhal, ztrácel přehled ve své práci a ve výsledku možná neudělal tolik věcí, jako si přál. Nejen s tímto Vám pomůže aplikace Microsoft To Do, která umožňuje jednoduchou organizaci nápadů, seznamů s úkoly, a to vše umí také připomínat. S To Do můžete efektivně plánovat svůj den a tím zvýšit svou produktivitu.

To Do je součástí balíčku služeb a aplikací Microsoft 365, lze ji využívat s firemním účtem anebo soukromě s účtem Microsoft. Kromě samotné úspory času je nesmírnou výhodou také fakt, že se veškeré úkoly synchronizují napříč zařízeními, takže ať zrovna pracujete z počítače (Windows 10/macOS/webová aplikace) nebo telefonu (Android/iOS), vždy vidíte přesně to, co jste naposled změnili.

Přidávání a organizace úkolů

Aplikace To Do ve Windows 10

Po prvním spuštění uvidíme seznam Můj den, který slouží k plánování činností na dnešní den. Můžeme si vytvořit libovolný počet seznamů, je dokonce možné vytvořit skupiny se seznamy pro náročnější organizaci. Nový úkol se vždy přidává v dolní části pod tlačítkem plus, kromě samotného „hlavního popisu úkolu“ lze přidat další obsah (zaškrtávací seznam – ideální pro členitější úkoly, přílohy, poznámky) a nastavit termín splnění a připomenutí. Můžeme si jej označit hvězdičkou jako důležitý (zobrazuje se pak také v seznamu Důležité úkoly) a případně zařadit do zobrazení Můj den.

Každý seznam lze také seřadit podle termínu splnění, důležitosti apod., nastavit pozadí (čímž seznam vizuálně odlišíme), odeslat na e-mail anebo vytisknout, pokud bychom si jej chtěli odnést ve fyzické podobě.

 

Sdílení

V případě, že bychom chtěli celý seznam úkolů spravovat s více lidmi, můžeme jej nasdílet pomocí zvacího odkazu, poté lze k jednotlivým úkolům přiřazovat jednotlivé osoby a usnadnit si tak například spolupráci na projektech. Přístup ke sdílenému seznamu je také možné odebrat.

 

Závěrem

Microsoft To Do je jednoduchým, a přitom mocným pomocníkem, umožňuje vytvořit přehled nad úkoly vašimi i vašich kolegů, ať už se jedná o projekty, úkoly ze schůzek, brainstorming nebo cokoliv jiného, kde se vyžaduje určitá úroveň organizace. Díky aplikaci pro počítače, chytré telefony i tablety již není problém být v obraze kdykoliv a kdekoliv.

V případě zájmu o více informací nás kontaktujte prostřednictvím formuláře.

Chci vědět o cloudovém řešení více

Dejte nám na sebe kontakt a my vám rádi vše vysvětlíme a pomůžeme
vám najít řešení přesně pro vaši firmu. Rádi vám také pomůžeme s nasazením zkušební verze Office 365.


Vytvářejte formuláře a kvízy jednoduše v Microsoft Forms

Ještě před lety by zprovoznění formuláře v elektronické podobě obvykle znamenalo problém – najít někoho technicky schopného, najít externího dodavatele, který by formulář na základě vašich požadavků vyrobil, umístil jej na web, rozeslal zákazníkům e-mailem – to vše je dnes minulostí. Díky aplikaci Microsoft Forms máte možnost během pár minut vyrobit a nasdílet dotazník, formulář na sběr potřebných informací či zábavný kvíz. Hned po zveřejnění formuláře můžete sledovat ucelené statistiky.

 

K čemu Forms využít, jaké jsou možnosti

V zásadě záleží Na vaší kreativitě. Forms nabízí bohaté možnosti otázek a jsou široce využitelné a vhodné pro jednoduché i strukturovanější formuláře. Ve firmě je můžete využít například pro:

 • registrační formuláře – můžete je umístit na webové stránky, do e-mailu nebo jej ve formě QR kódu zpřístupnit třeba na akci pro zákazníky, kde jej během chvilky mohou vyplnit i v mobilu.
 • feedback forms – ať už potřebujete získat zpětnou vazbu od svých zaměstnanců, zákazníků nebo obchodních partnerů, máte několik možností, jak mohou ohodnotit témata a sdělit svůj názor.
 • interní záležitosti – nahlašování nedostatků ve firemních prostorách, závady, návrhy na zlepšení, plánování akcí, …

K aplikaci Forms má přístup každý uživatel v rámci sady Microsoft 365 a jak tvorby a úpravy, tak i samotné vyplňování a vyhodnocení formulářů probíhá v prostředí webového prohlížeče, není tak potřeba nic instalovat. Dostanete se do ní z menu aplikací Microsoft 365 nebo lze přímo otevřít adresu forms.office.com

Na hlavní stránce uvidíme všechny naše formuláře a kvízy, nic nám nebrání v tom nějaký nový vytvořit. Jaký je rozdíl mezi formuláři a kvízy? Formuláře, ačkoliv nabízí přehledné vizualizace statistik, je vždy třeba manuálně vyhodnotit. Kvíz lze na druhou stranu nastavit tak, aby se sám vyhodnotil a obodoval, čímž ušetříte cenný čas. Co tedy Forms umí?

Na výběr máte několik druhů otázek:

 • uzavřené (a/b/c), otevřené (text, který napíše respondent), polootevřené otázky
 • hodnocení (na zvolené škále – čísly anebo hvězdičkami)
 • datum
 • pořadová škála – respondent seřazuje možnosti od nejlepší po nejhorší
 • otázka umožňující nahrání přílohy (uloží se do složky na OneDrivu – dostupné pouze pro interní formuláře)
 • Likertova škála (respondent vybírá míru souhlasu – typické např. pro sociologické průzkumy)
 • Net Promoter Score (otázky typu: Jaká je pravděpodobnost, že…)

Kromě povinnosti lze otázkám nastavit náhodné pořadí, časové omezení (kdy lze formulář vyplnit), lze také omezit formulář tak, aby respondent mohl odpovědět pouze jednou. Působíte-li na více trzích, nejen pro tyto případy přijde vhod možnost vytvoření různých jazykových verzí. Co když ale potřebujete vytvořit formulář rozdělený na více částí, kdy každá bude pro jinou cílovou skupinu? I s tím si Forms poradí díky větvení otázek. Stačí tak třeba v úvodu udělat „rozřazovací otázku“ a podle odpovědi respondenta přímo přesunout do správné sekce. V neposlední řadě také můžete provést jednoduché designové úpravy, aby formulář „vypadal k světu“.

 

Sdílení a spolupráce

Po vytvoření formuláře jej stačí zpřístupnit a existuje několik možností, jak to udělat. Tou první je vygenerovaný odkaz, který pak odešlete preferovaným způsobem. Další možností je vložení samotného formuláře na Vaše webové stránky (přes HTML kód), takže jej lze vyplnit přímo na nich bez nutnosti otevírání formuláře na nové kartě prohlížeče apod. anebo pomocí jednoho kliknutí ihned vytvoříte email k rozeslání.

Pro tištěné materiály či prezenční akce se ale odkaz úplně nehodí, nicméně i na to Microsoft Forms myslí. V aplikaci můžete přímo vygenerovat QR kód, který nabízí nekonečnou škálu využití a jednoduchý způsob, jak formulář otevřít a vyplnit na mobilním telefonu.

Forms také umožňují nasdílení kolegům pro společné úpravy a zpětné využití hotového formuláře jako šablony.

 

Odpovědi a vyhodnocení

Odpovědi jsou zaznamenávány a zpracovávány přímo v aplikaci a jsou dostupné okamžitě po vyplnění. Výsledky si můžete zobrazit v přehledných grafech pro všechny respondenty, ale také pro jednotlivce. Další možností analýzy je stažení tabulky v Excelu, kde lze nasbíraná data filtrovat, využívat vzorce a zkrátka pracovat s informacemi tak, jak jste byli zvyklí.

 

Propojení s dalšími aplikacemi Microsoft 365

Protože je aplikace Forms součástí balíčku služeb Microsoft 365, fungují skvěle i ve spojení s dalšími aplikacemi.

Jednak s aplikací Power Automate (dříve Flow), sloužící k automatizaci procesů. Potřebujete na základě odpovědí ve formuláři vytvořit úkol v aplikaci Planner? Chcete sesbírané požadavky odeslat ke schválení konkrétním lidem? Udělejte během několika minut scénáře if this then that = pokud se stane toto, udělej toto a ulehčete si práci. Power Automate již v základu nabízí mnoho předpřipravených šablon.

Dále jsou Forms integrované i do Microsoft Teams, nástroje pro týmovou komunikaci a spolupráci. Formuláře je přímo v týmu možné připnout jako záložku, aby byl snadno dostupný všem členům týmu. Bot Microsoft Forms je zase ideální pro rychlé ankety přímo v konverzaci týmu. Do diskuze je též možné automaticky posílat odpovědi z vybraného formuláře prostřednictvím Power Automate.

 

Shrnutí

Microsoft Forms umožňují snadnou tvorbu formulářů a kvízů pro interní i externí využití. Nabízí širokou škálu možností a úprav a díky integraci s dalšími aplikacemi Microsoft 365 je lze využít opravdu naplno. Snadné je i zpřístupnění formulářů respondentům, kteří jej mohou vyplnit na libovolném zařízení dle potřeby. To, co dříve bylo možné teprve za pomoci externího dodavatele, dnes může každý z vašich zaměstnanců vyřešit interně a nejde o nic náročného či nákladného.

V případě zájmu o více informací nás kontaktujte prostřednictvím formuláře.

Chci vědět o cloudovém řešení více

Dejte nám na sebe kontakt a my vám rádi vše vysvětlíme a pomůžeme
vám najít řešení přesně pro vaši firmu. Rádi vám také pomůžeme s nasazením zkušební verze Office 365.


Aplikace Microsoft Whiteboard

Aplikace Microsoft Whiteboard představuje digitální flipchart, na kterém můžete promítnout všechny své nápady, plánovat projekty, dělat si poznámky na schůzkách nebo využít na libovolnou činnost, při které potřebujete vkládat texty, obrázky nebo ručně psané poznámky digitálním perem.

Whiteboard můžete využívat sami nebo sdílet v rámci týmu. V současné době je aplikace dostupná v systému Windows 10 a na iOS zařízeních. Po jejím stažení z aplikačního obchodu se přihlásíte svým pracovním nebo Microsoft účtem a můžete ji začít používat.

Pokud tuto aplikaci otevřete, zobrazí se vám úvodní stránka se seznamem dostupných tabulí a malým náhledem, aby bylo snadnější je rozpoznat.

V této aplikaci máte kromě nekonečné digitální plochy také k dispozici šablony (SWOT analýza, KANBAN, řešení problémů a mnoho dalších) a širokou škálu nástrojů včetně různých typů per, pravítko či laso.

Na plochu lze také snadno vložit obrázek z prohlížeče Bing či počítače nebo můžete přidat například rychlé poznámky či soubory PDF, dokumenty aplikace Word nebo seznam položek.

Pokud budete chtít, lze plátno vyexportovat jako PNG nebo SVG obrázek, stačí kliknout na ikonku tří vodorovných čar v pravém horním rohu aplikace a vybrat Exportovat obrázek. Plátno můžete také poslat e-mailem.

Pokud chcete přizvat kolegy k aplikaci Whiteboard, lze je přidat v pravém horním pomocí ikony osoby a tam zvolit, zda jí chcete pozvat e-mailem či vytvořit odkaz ke sdílení. U pozvaných uživatelů je také možné nastavovat oprávnění – úprava či pouze pro čtení. Toto lze nastavit kliknutím na ikonku uživatele, poté na ikonku pera vedle jeho jména a oprávnění zvolíte v rozevírací nabídce, která se vám objeví.

 

Aplikace Whiteboard může být užitečným pomocníkem ve vaší organizaci – ať už pro nezávazné sbírání nápadů, až po řešení komplexních projektů nebo pro zápisy ze schůzek. V kombinaci s digitálním perem ji můžete efektivně používat také na dálku, kdy nejste s kolegy v jedné místnosti.

Oficiální stránky s nápovědou k aplikaci Whiteboard.

V případě zájmu o více informací nás kontaktujte prostřednictvím formuláře.

Chci vědět o cloudovém řešení více

Dejte nám na sebe kontakt a my vám rádi vše vysvětlíme a pomůžeme
vám najít řešení přesně pro vaši firmu. Rádi vám také pomůžeme s nasazením zkušební verze Office 365.


PowerPoint Live – zkvalitnění zážitku z prezentace

V tomto článku si představíme funkci Prezentovat živě, která je dostupná ve webové verzi PowerPointu. Lze ji nalézt na kartě Prezentace a poté položka Živá prezentace.

Tento doplněk umožňuje lepší zapojení diváků při prezentování. Kromě možnosti snadného aktuálního nasdílení prezentace posluchačům, které si mohou zobrazit na počítači nebo v mobilním telefonu, je dále možné získat zpětnou vazbu na obsah a prezentační dovednosti člověka, který ji prezentoval.

Kde naleznete PowerPoint Live

Při využití Živé prezentace budete tedy řešit, jestli jste prezentujícím nebo účastníkem. Jako prezentující se musíte postarat o to, jak prezentaci zpřístupnit účastníkům. Máte k dispozici několik variant. Poslat odkaz na Živou prezentaci e-mailem nebo jinou formou. Nepříjemným omezením je časová platnost relace, která je mimo prezentační mód stanovena na 30 minut. Po jejím uplynutí dojde k automatickému ukončení relace. Není problém spustit Živou prezentaci znovu, ale dojde k vygenerování nového odkazu a budete tedy muset účastníkům distribuovat tento nový odkaz.

Ukončení relace

Je tedy dobré vymyslet distribuci těsně před živou prezentací nebo přímo na jejím začátku. V Microsoft Teams můžete například přidat odkaz do chatovacího okna nebo nasdílet obrazovku s QR kódem pro otevření prezentace v mobilním telefonu.

Po spuštění Živé prezentace se lze připojit jako účastník dvěma způsoby – skrz QR kód nebo webový odkaz.

úvodní obrazovka

Během prezentace se může účastník libovolně přesouvat mezi snímky dozadu, nelze projít snímky předtím, než byly zobrazeny prezentujícím. Důvodem je, aby lidé věnovali pozornost aktuálnímu obsahu, případně se vrátili zpět k již probranému obsahu, ale proaktivně nesledovali obsah, na který přijde teprve řada. K dispozici je účastníkovi i transkript, který se vypisuje ke každému snímku zvlášť. Stejně tak lze na zobrazený obsah reagovat emotikonami. Prezentující je tak v neustálém kontaktu s posluchači.

Prezentace z pohledu účastníka

Po skončení prezentace je možné prezentaci zhodnotit, přičemž prezentujícímu na e-mail přijde celkové zhodnocení jeho prezentace.

Ohodnocení prezentace

Celkové hodnocení prezentace

Podrobné hodnocení prezentace

Pokud vás tato novinka zajímala a chtěli byste o Microsoft 365 vědět více, napište nám skrz kontaktní formulář.

 

Chci vědět o cloudovém řešení více

Dejte nám na sebe kontakt a my vám rádi vše vysvětlíme a pomůžeme
vám najít řešení přesně pro vaši firmu. Rádi vám také pomůžeme s nasazením zkušební verze Office 365.


Rozdíl mezi Microsoft účtem a pracovním účtem (školním účtem)

V tomto článku vám osvětlíme dva pojmy, které se často pletou.

Pracovní účet nebo školní účet je účet vytvořený administrátorem organizace, který umožňuje uživateli přistupovat ke všem cloudovým službám od Microsoftu (Microsoft 365/Office 365, Microsoft Intune, PowerBI, Microsoft Azure, …). Tento účet má podobu pracovní/školní e-mailové adresy, jako například katerina@artex-is.cz. Tento účet je spravován vaší organizací a je uložen v Azure Active Directory. Správu, přihlášení a nastavení tohoto účtu pak určuje vaše organizace a chování se může částečně lišit.

Microsoft účet si vytváří sám uživatel. Jedná se o bezplatný účet, který si můžete vytvořit, abyste se snadno přihlásili ke službám a produktům Microsoftu. V případě, že používáte některou ze služeb Microsoftu, například máte e-mailový účet Hotmail/Outlook nebo Xbox Live účet, máte již Microsoft účet a můžete ho také použít. V případě, že ještě Microsoft účet nemáte, můžete si ho vytvořit podle tohoto návodu. Microsoft dříve používal termín Microsoft Live ID, jedná se o to samé, jako Microsoft účet. Microsoft účet je kombinace e-mailové adresy a hesla. Jedná se o soukromý účet, který nemá nic společného s vaší organizací. Microsoft účet tedy můžete mít na celý život, pracovní účet se může časem měnit, podle toho, pro koho právě pracujete.

Přihlášení do Windows 10 nebo Office 365 pomocí Microsoft účtu

Microsoft umožňuje přihlášení do Windows 10 nově pomocí Microsoft účtu. Důvodů je hned několik. Jedním z nich je propojení uživatele s dalšími službami, které při práci s počítačem využívá. Jedná se zejména o službu OneDrive, kterou si můžete pořídit zdarma. V době psaní tohoto článku bylo k dispozici 5 GB úložného prostoru pro vaše soubory a aplikace OneDrive je přímo součástí operačního systému. Je snadné ji proto používat přímo v Průzkumníku souborů a zajistit si automatickou zálohu a synchronizaci vašich důležitých souborů. V případě, že byste chtěli i Office, můžete pak využít různé plány pro jednotlivce nebo domácnosti, které pro přihlášení také využívají Microsoft účet.

Chci vědět o cloudovém řešení více

Dejte nám na sebe kontakt a my vám rádi vše vysvětlíme a pomůžeme
vám najít řešení přesně pro vaši firmu. Rádi vám také pomůžeme s nasazením zkušební verze Office 365.


PDF a Microsoft Word

Microsoft Word umožňuje hned několik způsobů práce s PDF souborem/formátem. Existují 2 základní scénáře.

První scénář je uložení existujícího wordového dokumentu jako PDF soubor. Při ukládání dokumenty vyberete možnost Uložit jako a vyberete Uložit jako typ: Formát PDF (*.pdf)

Druhý scénář je možnost otevřít PDF soubor a udělat potřebné úpravy, případně ho opět uložit do PDF formátu. K úpravě stačí otevřít aplikaci Word, kliknout na tlačítko Soubor a zvolit Otevřít. Následně vybrat požadovaný PDF soubor. Je důležité zmínit, že pokud váš PDF soubor obsahuje hodně grafického obsahu, jeho podoba ve Wordu nemusí být úplně totožná. Originální PDF soubor se ale nijak nezmění. V prostředí aplikace Word lze poté tento soubor upravit dle vašich potřeb a ponechat ho ve formátu Word nebo uložit opět jako PDF.

Při tisku souboru můžete také využít možnost Microsoft tisk do PDF, kde je výsledek stejný, jako při uložení souboru jako formát PDF.

Chci vědět o cloudovém řešení více

Dejte nám na sebe kontakt a my vám rádi vše vysvětlíme a pomůžeme
vám najít řešení přesně pro vaši firmu. Rádi vám také pomůžeme s nasazením zkušební verze Office 365.